Nie żyje Ennio Morricone - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Nie żyje Ennio Morricone

Nie żyje Ennio Morricone

Włoskie media poinformowały dziś o śmierci słynnego kompozytora i dyrygenta. Autor muzyki do największych hitów kinowych miał 91 lat.

Włoskie media poinformowały dziś o śmierci słynnego kompozytora i dyrygenta. Autor muzyki do największych hitów kinowych miał 91 lat.

Ennio Morricone kilka dni temu trafił do szpitala po tym, jak upadł i złamał kość udową. Muzyk trafił do rzymskiej kliniki, w której zmarł dzisiaj.

Kompozytor stworzył muzykę do takich dzieł kinowych jak: „Dobry, zły i brzydki”, „Pewnego razu na Dzikim Zachodzie”, „Dawno temu w Ameryce”, czy też „Misja”, „Frantic” i „Cinema Paradiso”.

Współpracował z najlepszymi reżyserami, m.in. z Sergio Leone, Paolo Pasolinim i Brianem de Palmą. Komponował piosenki dla takich artystów jak: Gianni Morandi, Paul Anka, Mireille Mathieu.

Artysta był wielokrotnie nagradzany. Zdobył dwa Oscary, w 2007 roku za całokształ twórczości oraz w 2015 za muzykę do filmu „Nienawistna ósemka”.

W 2012 roku Ennio Morricone gościł w Polsce. Odebrał medal „Per Artem ad Deum” – wyróżnienie przyznawane przez Papieską Radę do spraw Kultury. Artysta był także gościem na Festiwalu Solidarności w Stoczni Gdańskiej w 2009 roku, zorganizowanego w 20. rocznicę upadku komunizmu.

Tagi

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >