Niesamowita historia Shirley Temple - najmłodszej zdobywczyni Oscara - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Niesamowita historia Shirley Temple – najmłodszej zdobywczyni Oscara

Niesamowita historia Shirley Temple – najmłodszej zdobywczyni Oscara

Shirley Temple swoją karierię rozpoczeła bardzo wcześnie, a już w wieku 6 lat została nagrodzona Oskarem! Jak potoczyły się losy małej gwiazdy?

,

Shirley Temple swoją karierię rozpoczeła bardzo wcześnie, a już w wieku 6 lat została nagrodzona Oskarem! Jak potoczyły się losy małej gwiazdy?

Shirley Temple urodziła się 23 kwietnia 1928 roku w kalifornijskim mieście Santa Monica. Była długo wyczekiwanym dzieckiem bankiera George'a Temple i jego żony Gertrudy. Od samego początku rodzice traktowali swoją córeczkę jak księżniczkę i byli przekonani o tym, że w przyszłości będzie gwiazdą.

W wieku 3 lat Shirley rozpoczęła naukę w słynnej szkole tańca pani Melgin, gdzie uczono stepowania. Zaledwie kilka miesięcy później hollywoodzki producent Jack Hays szukał młodych aktorów do serialu muzycznego „Baby Burlesk”, małej Shirley zaproponowano udział w próbach i to właśnie ona otrzymała główną rolę. Już wtedy urocza dziewczynka przykuła uwagę jednej z najpotężniejszych wytwórni filmowych w Hollywood „Fox”.

Uroczy uśmiech, dołeczki w policzkach dziewczynki, które można było zauważyć choćby w jej pierwszym filmie „Stand Up and Cheer”” zawładnęły sercami całej Ameryki, która przechodziła wtedy trudny okres Wielkiego Kryzysy, bezrobocia i wzmożonej przestępczości.

Każdy film, w którym zagrała mała aktorka, zyskiwał większą popularność od poprzedniego.

W wieku 6 lat Shirley Temple została nagrodzona Oskarem. Jak ogłosiła Amerykańska Akademia Filmowa aktorka „przyniosła więcej szczęścia milionom dzieci i dorosłych niż jakiekolwiek inne dziecko na świecie”.

Kiedy Shirley skończyła 8 lat, na swoim koncie miała już ponad 3 miliony dolarów i znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepiej opłacanych gwiazd Hollywood. Jej wizerunek był wszędzie-na plakatach, pocztówkach, pamiątkach. Na rynku pojawiła się także marionetka, która wygląda dokładnie jak mała Shirley, i stała się najpopularniejszą zabawką na świecie w tamtych czasach.

Każde dziecko marzyło o takiej karierze jak mała Shirley, a wytwórnie filmowe gorączkowo poszukiwały kolejnej młodej gwiazdy, Jedną z nich miała być Norma Jeane Baker, która dopiero później podbiła świat jako Marilyn Monroe.

Z biegiem czasu, dziewczyna zaczęła dorastać i przestała wyglądać jak urocze dziecko z pulchnymi policzkami. Niestety widzowie nie chcieli oglądać już dorastającej aktorki, więc producenci z wytwórni„Fox” zrezygnowali z angażowania Shirley w swoich filmach.

Choć Shirley wyrosła na piękną dziewczynę, nie była w stanie utrzymać się na fali swojego sukcesu z dzieciństwa. Stala się dorosłą aktorką, o średniej popularności.

W 1945 roku aktorka wyszła za mąż, a dwa lata później, promieniejąc szczęściem, ogłosiła, że jest w ciąży. Niestety jej małżeństwo nie było szczęśliwe i w 1949 roku artystka rozwiodła się ze swoim mężem Johnem Agarem. Zaraz po tym aktorka zupełnie zniknęła z ekranów.

Lekiem na depresję okazała się nowa miłości i nowe małżeństwo z Charlesem Blackiem. Aktorka ponownie wróciła do aktorstwa w 1957 roku. Tym razem pojawiła się w programie telewizyjnym „Shirley Temple's Storybook”, gdzie została przedstawiona jako symbol dobrej amerykańskiej mamy.

W połowie lat sześćdziesiątych Shirley Temple przeniosła się z ekranów telewizyjnych w świat polityki i postanowiła zostać senatorem. Po przegranych wyborach nie zrezygnowała z kariery w polityce i została delegatem do Zgromadzenia ONZ.

Aktorka, była pierwszą gwiazdą, która publicznie przyznała, iż choruje na raka. W 1972 roku przeszła mastektomię. Trzy tygodnie po operacji ponownie wydała oświadczenie dla prasy „Teraz jestem całkowicie zdrowa. Jak widać, rak nie jest śmiertelną chorobą. Pod jednym warunkiem: diagnozę należy postawić jak najwcześniej”. Jej słowa przyniosły niesamowity efekt. Liczba kobiet przybywających na badania profilaktyczne wzrosła o 30%.

Shirley Temple zmarła 10 lutego 2014 roku. U boku 85-letniej „najszczęśliwszej dziewczynki na świecie” czuwała trójka dzieci, wnuczka i dwie prawnuczki.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >