Tadeusz Woźniak – porzucił bigbit dla poezji

6 marca 1947 roku urodził się wspaniały polski muzyk, kompozytor i wokalista – Tadeusz Woźniak. Piosenki z jego muzyką wykonywane były między innymi przez Zbigniewa Wodeckiego, Krystynę Prońko i Michała Bajora.

Debiutował w zespole Dzikusy pod pseudonimem Daniel Dan podczas I Radiowej Giełdy Piosenki. Później z grupą Czterech dokonał pierwszych nagrań dla 3 Programu Polskiego Radia. Do swojego programu zaprosili go słynni Niebiesko-Czarni. Występował również z Czesławem Niemenem, z którym zagrał blisko sto koncertów.

Do najpiękniejszych melodii Tadeusza Woźniaka należą „Smak i zapach pomarańczy”, „Zegarmistrz światła”, „Hej, Hanno” i piosenka „Po środku świata”, która jest wykorzystywana w czołówce serialu „Plebania”.

W 1972 roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu zdobył nagrodę za piosenkę „Zegarmistrz światła”. Za muzykę do spektaklu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Romana Kordzińskiego zdobył nagrodę na Festiwalu Konfrontacje Teatralne w Opolu w 1975 roku. W 2014 roku został odznaczony Złotym Medalem Zasługi.

Tadeusz Woźniak od 1967 roku komponuje muzykę do tekstów polskich poetów, między innymi do wierszy Bolesława Leśmiana, Juliana Tuwima czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Redakcja Radia Pogoda z okazji urodzin życzy Panu Tadeuszowi wszystkiego pogodnego!

Posłuchaj rozmowy z Tadeuszem Woźniakiem i jego żoną Jolą w Radiu Pogoda

Powiązane

Historia płyty winylowej

Quiz: Tadeusz Norek i Arkadiusz Czerepach. Jak dobrze znasz role Artura Barcisia?

Najlepsze piosenki na pierwszy taniec [TOP 6]