Dziś urodziny obchodzi Ewa Bem! - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Dziś urodziny obchodzi Ewa Bem!

Dziś urodziny obchodzi Ewa Bem!

Jedna z najbardziej utalentowanych polskich wokalistek, Ewa Bem, urodziła się 23 lutego 1951 roku. „Pierwsza dama polskiego jazzu” obchodzi dziś 70. urodziny! Z tej okazji prezentujemy Państwu jedne z najpiękniejszych melodii artystki oraz kilka faktów z jej życia.

Kariera Ewy Bem rozpoczęła się 1969 roku w Klubie Stodoła, gdzie występowała z Grupą Bluesową Stodoła. W 1970 roku została wyróżniona w kategorii „wokaliści” na festiwalu Jazz nad Odrą. Później będąc członkinią zespołu Bemibek (w którego skład wchodzili Aleksander Bem i Andrzej Ibek) zdobyła nagrodę dziennikarzy na Festiwalu w Opolu w 1972 roku. Z tym samym zespołem wystąpiła na Międzynarodowym Festiwalu Jazzowym Jazz Jamboree w Warszawie.

W 1979 roku Ewa Bem otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi. W 2001 roku otrzymała Fryderyka w kategorii „wokalistka roku” oraz Fryderyka w kategorii „album roku” za płytę Mówię tak, myślę nie.

https://youtu.be/zKpiOXaEzz0

Koncertowała nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami, między innymi w Indiach, w Szwecji, w Kenii, na Kubie, w Czechosłowacji oraz w USA. Wystąpiła w Teatrze Narodowym w Warszawie w inscenizacji „Dekameron” w reżyserii Adama Hanuszkiewicza.

Nie bez powodu artystka nazywana jest Pierwszą damą polskiego jazzu. Zdobyła wiele wyróżnień na festiwalach w Polsce i na świecie. Jej album „Be a Man” (1981) ukazał się w prestiżowej serii „Polish Jazz”. Współpracowała z niejednym utalentowanym artystą, między innymi z pianistą – Andrzejem Jagodzińskim.

Redakcja Radia Pogoda życzy Pani Ewie wszystkiego najlepszego!

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >