"Dzień, w którym umarła muzyka" - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » „Dzień, w którym umarła muzyka”

„Dzień, w którym umarła muzyka”

3 lutego 1959 roku to dzień największej tragedii rock and rolla. „The Day the Music Died” to nazwa wypadku lotniczego, w którym zginęli trzej znakomici muzycy – Buddy Holly, Ritchie Valens i Jilies Perry Richardson. Dziś wspominamy ich twórczość.

, ,

3 lutego 1959 roku to dzień największej tragedii rock and rolla. „The Day the Music Died” to nazwa wypadku lotniczego, w którym zginęli trzej znakomici muzycy – Buddy Holly, Ritchie Valens i Jilies Perry Richardson. Dziś wspominamy ich twórczość.

63 lata temu miał miejsce tragiczny wypadek lotniczy, który zmienił oblicze rock and rolla. Nieduży samolot rozbił się w USA w stanie Iowa kilka minut po starcie. Na jego pokładzie znajdowało się trzech młodych muzyków – Buddy Holly, Ritchie Valens i „The Big Bopper” J.P. Richardson. Wszyscy zginęli na miejscu razem z pilotem Rogerem Petersonem. Przyczyną wypadku były bardzo złe warunki atmosferyczne.

Artyści podróżowali wtedy w ramach trasy koncertowej Winter Dance Party. Ze względu na dyskomfort i problemy jakich przysparzało podróżowanie autobusami Holly zdecydował się na wynajęcie samolotu. Ich tragiczny wypadek został opisany w prasie jako „The Day the Music Died” („Dzień, w którym umarła muzyka”). Nazwa ta została wykorzystana 12 lat później przez Dona McLeana w piosence „American Pie”.

Buddy Holly urodził się w Lubbock w stanie Teksas 7 września 1936 roku. Już jako pięciolatek wygrał konkurs talentów śpiewając piosenkę „Have You Ever Gone Sailing”. Był jednym z pionierów rock and rolla. Komponował, śpiewał i grał na gitarze. Był wzorem dla artystów takich jak Jimi Hendrix, Bob Dylan, The Beatles, The Beach Boys czy The Rolling Stones. Sam wzorował się między innymi muzyką Elvisa Presleya.

Ritchie Valens jest autorem wielkiego przeboju „La Bamba”. Urodził się 13 maja 1941 roku w Pacoimie. Od dziecka interesował się muzyką. Samodzielnie nauczył się grać na gitarze, perkusji i trąbce. Już jako nastolatek zaczął występować z lokalnym zespołem The Silhouettes. Na jednym z występów został dostrzeżony przez Boba Keane – właściciela wytwórni płytowej. Pierwszą nagraną piosenką było „Come on, Let’s go”, następnymi „La Bamba” i „Donna” i wszystkie stały się przebojami. Valens bardzo szybko stał się gwiazdą. Rzucił szkołę i oddał się karierze muzycznej.

Jiles Perry Richardson znany jako „The Big Bopper” urodził się 24 października 1930 roku w Sabine Pass w Teksasie. Śpiewał czystym barytonem. Zanim stał się słynnym piosenkarzem rockandrollowym pracował jako prezenter w rozgłośni radiowej. Jego przebój „Chantilly Lace” znalazł się na liście 500 piosenek, które ukształtowały rock utworzonej przez Rock and Roll Hall of Fame.

O Valensie powstał film biograficzny pod tytułem „La Bamba”, który ukazuje jego szybką drogę na szczyt oraz historię dnia, w którym umarła muzyka.

Autor:

Zobacz więcej >