Zmarł twórca kultowego komiksu o kapitanie Żbiku - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Zmarł twórca kultowego komiksu o kapitanie Żbiku

Zmarł twórca kultowego komiksu o kapitanie Żbiku

Władysław Krupka, twórca komiksowej postaci kapitana Żbika, zmarł właśnie w wieku 92 lat.

Władysław Krupka, twórca komiksowej postaci kapitana Żbika, zmarł właśnie w wieku 92 lat.

Władysław Krupka, z wykształcenia – prawnik, z zawodu – milicjant, z powołania – scenarzysta komiksów, był pomysłodawcą postaci kapitana Jana Żbika.

Władysław Krupka urodził się w 1927 r. w Bydgoszczy. Był harcerzem, po wybuchu wojny został wysiedlony wraz z rodziną pod Lublin. Wrócił do Bydgoszczy w 1945 r., w latach 1948-52 studiował prawo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1957 r wstąpił do milicji, skończył Wyższą Szkołę Oficerską Milicji Obywatelskiej w Szczytnie.

Pod koniec lat 60. Krupka jako naczelnik wydziału Komendy Głównej MO dostał zadanie wypromowania milicji wśród dzieci i młodzieży jako szlachetnej i przychylnej ludziom. Zaproponował formę komiksu i postać bohaterskiego i nieustraszonego milicjanta Żbika, który przez lata stał się wzorem do naśladowania, fascynacją dla kobiet i idolem.

W latach 1967-1982 ukazały się 53 zeszyty komiksów o kapitanie Żbiku, które dziś na aukcjach są prawdziwymi białymi krukami, za które fani są w stanie zapłacić wielkie pieniądze.

Władysław Krupka zmarł 2 września w wieku 92 lat. Jego pogrzeb odbędzie się 11 września o 13.15 na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Rodzinie i bliskim składamy wielkie wyrazy współczucia.

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >