Charles Aznavour nie żyje. Legendarny francuski piosenkarz miał 94 lata - Radio Pogoda - słuchaj radia
Strona główna » Charles Aznavour nie żyje. Legendarny francuski piosenkarz miał 94 lata

Charles Aznavour nie żyje. Legendarny francuski piosenkarz miał 94 lata

W poniedziałek w wieku 94 lat odszedł Charles Aznavour, francuski piosenkarz ormiańskiego pochodzenia – poinformował rzecznik artysty David Chazan.

,

W poniedziałek w wieku 94 lat odszedł Charles Aznavour, francuski piosenkarz ormiańskiego pochodzenia – poinformował rzecznik artysty David Chazan.

Charles Aznavour obdarzony charakterystycznym głosem stał się w II poł. XX wieku jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci światowej muzyki rozrywkowej.

Skomponował około 1000 piosenek (w tym ok. 150 do tekstów po angielsku, 100 po włosku, 70 po hiszpańsku i 50 po niemiecku). Sprzedał ponad 200 milionów płyt na całym świecie. Wystąpił w ponad 60 filmach.

Aznavour bywał nazywany często francuskim Frankiem Sinatrą.

Tematem jego piosenek jest na ogół miłość. Artysta mówił i śpiewał w wielu językach: po francusku, angielsku, włosku, neapolitańsku, hiszpańsku, niemiecku, rosyjsku, portugalsku i po ormiańsku. W tym ostatnim języku nagrał XVIII-wieczną pieśń poety Sayat-Nova. Z kolei piosenka Que C’est Triste Venise (Jakże smutna jest Wenecja) została przez niego zaśpiewana w rekordowej liczbie wersji: włoskiej (Com'è Triste Venezia), hiszpańskiej (Venecia Sin Ti), angielskiej (How Sad Venice Can Be) i niemieckiej (Venedig im Grau).

Piosenkarz nagrał takie hity, jak „La bohème”, „Je m'voyais déjà”, „Hier encore”, czy „Isabelle”.

Aznavour był aktywny artystycznie od 70 lat. Nagrał w tym czasie ponad 1400 piosenek, zagrał tysiące koncertów, w tym w najważniejszych salach koncertowych świata, takich jak Carnegie Hall w Nowym Jorku, Albert Hall w Londynie.

O śmierci artysty na Twitterze poinformował jego rzecznik:

Najpopularniejsze

Zobacz więcej >