7 sposobów na jesienne liście zalegające w ogrodzie

Opadłe z drzew liście to prawdziwy symbol jesieni. W dodatku mogą być bardzo pożyteczne. Dowiedz się, jak można sprytnie wykorzystać opadłe liście zalegające przed domem.

Margaret Boyles na portalu Almanac.com opisała kilka sposobów na to, w jaki sposób można pożytecznie wykorzystać zalegające na trawniku liście opadłe z drzew. Jesienne liście to nie tylko wspaniałe, nasycone kolory. To również bardzo przydatny (i darmowy) ogrodowy nawóz albo sposób na ochronę roślin. To bogate źródło wapnia, magnezu, fosforu czy potasu. Takie liście mogą pomóc rozluźnić gliniastą ziemię, stanowią źródło składników odżywczych dla pożytecznych mikroorganizmom. Wzmacniają też retencję wysuszonej gleby i przydają się hodowaniu kwiatów. Poznaj sposoby na zagospodarowanie jesiennych liści.

Tworzenie kompostu

Opadłe z drzew liście doskonale nadają się do kompostowania. Aby założyć kompostownik w swoim ogrodzie warto zagrabić liście w rogu i zrobić z nich pryzmę. W sklepach ogrodniczych można kupić np. gotowe do złożenia drewniane zestawy. Jeśli go nie masz, możesz przykryć pryzmę liści plandeką lub drucianą siatką, żeby wiatr nie porwał liści. Aby przyspieszyć rozkład liści warto je również posiekać, np. kosiarką. Liście trzeba przekładać warstwami: na ziemię warto najpierw wyłożyć połamane suche gałęzie, które umożliwią przepływ powietrza, na nie masę z rozdrobnionych liści i przekładać ją warstwami odpadków kuchennych czy ścinkami trawy. „Zielone” odpady będą pożywką dla bakterii i pomogą rozłożyć liście. Całość przykryj z góry obciążoną plandeką, która pozwoli spłynąć nadmiarowi wody. Niech kompost przeleży całą zimę – co jakiś czas staraj się wzruszać pryzmę, żeby ją napowietrzyć. Jeśli będzie zbyt sucha – zraszaj ją wężem ogrodowym i przewracaj.

Wzbogacanie gleby

Poszatkowane liście można wykorzystać w ogrodzie na wiosnę: jeśli dodasz te liście do gleby, dołóż również wolno działające nawozy azotowe, które pomogą rozłożyć liście i sprawią, że żyjące w glebie mikroorganizmy nie zużyją całego dostępnego azotu.

Pryzma

Jeśli nie masz możliwości jego stworzenia lub po prostu nie chcesz zajmować się kompostownikiem, możesz zamiast tego stworzyć pryzmę liści i pozwolić im spleśnieć. Po prostu zagrab liście w dużą pryzmę. Jeśli je rozdrobnisz, to rozłożą się szybciej, ale można również zostawić je takimi, jakie są. Regularnie polewaj pryzmę wodą, żeby liście utrzymywały wilgoć i pozwoliły w ten sposób rozwinąć się grzybom. Po roku do trzech liście się rozpadną i przeobrażą w ciemną, mającą słodkawy zapach, bogatą w wapń i magnez odżywkę do gleby. Będzie to świetna pożywka dla warzyw oraz kwiatów ogrodowych oraz doskonały dodatek do gleby doniczkowej.

Sprawdź też:

Tworzenie ściółki

Jesienne liście to doskonała ochronna ściółka dla upraw warzywnych, jagód, jeżyn, truskawek oraz krzewów ozdobnych. Nie tylko tłumią chwasty i pomagają utrzymać wilgotność gleby, ale też nie zawierają w sobie żadnych nasion chwastów, więc nie wspomogą ich rozrostu. Aby dobrze wykorzystać liście w ten sposób, poszatkuj je i ułóż je warstwą na grządkach w ogrodzie. Dopilnuj, żeby liście były rozdrobnione, bo całe nie przepuszczają wody.

„Wkoszenie” liści w trawniku

Trawniki skorzystają, jeśli zostaną pokryte cienką warstwą rozdrobnionych liści. Warto raz w tygodniu przejechać kosiarką po trawniku pokrytym opadłymi liśćmi. Dzięki temu zostaną one poszatkowane i dostarczą glebie składników odżywczych. Jesienią warto więc zostawić liście na trawniku, jednak powinna to być cienka warstwa, by nie blokowała dostępu tlenu do ziemi.

Ochrona warzyw

Liście tworzą dobrą warstwę uszczelniającą dla warzyw mrozoodpornych, okopowych, rosnących w ziemi, takich jak marchew, buraki i inne. Po pokryciu ich rozdrobnionymi liśćmi pomożesz im przetrwać zimę. Warstwę liści spryskaj wodą.

Pozostawienie liści takimi, jakie są

Jesienne liście mogą służyć nie tylko ludziom, ale też przyrodzie, na przykład wspomagać zapylanie: pszczoły, motyle, ćmy, ślimaki pająki i dziesiątki innych stworzeń, w tym wiele zapylających mogą dzięki nim przetrwać zimę. Liściasta ściółka daje im schronienie przed drapieżnikami oraz chłodem. Dla przykładu: królowa trzmieli na zimę zagrzebuje się zaledwie kilka centymetrów po powierzchnią gleby, licząc na to że przed mrozami ochroni ochroni ją ściółka. Jeśli więc wybierzesz to rozwiązanie, staraj się nie grabić liści i kosić trawnika, pozwalając w ten sposób działać naturze.

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi