6 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe

6 czerwca możemy świętować Światowy Dzień Zielonego Dachu. Fot. Wikimedia Commons

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 6 czerwca. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy: Światowy Dzień Środowiska, Zielone Świątki, Dzień Balonów na Ogrzane Powietrze, Narodowy Dzień Burgera Wegetariańskiego. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

6 czerwca – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Aleksander, Artemiusz, Benignus, Dominika, Filip, Gerard, Gerarda, Kandyda, Klaudiusz, Laurenty, Marceli, Maria, Norbert, Norberta, Paulina, Sydonia, Wawrzyniec i Więcerad.

6 czerwca – jakie święto niecodzienne?

W Polsce 6 czerwca swoje święto obchodzimy Dzień Wojsk Chemicznych. Formacja ta wykonuje specjalistyczne zadania podczas wojny, ale też w różnych sytuacjach kryzysowych w czasie pokoju, np. podczas katastrof. Żołnierze wojsk chemicznych uczestniczą m.in. w usuwaniu skutków awarii chemicznych i wypadków radiacyjnych czy w monitoringu zmian zachodzących w sytuacji chemicznej i radiologicznej. Pomagają także podczas zagrożeń epidemiologicznych, np. po powodziach,

  • 6 czerwca możemy świętować Dzień Jo-Jo (Yo-Yo Day). Jo-jo to kultowa zabawka w postaci płaskiej szpulki zawieszonej na sznurku. Szpulka opuszczona na sznurku rozwija go, wpadając w ruch obrotowy. Jo-jo prawdopodobnie pochodzi z Chin, a w latach 20. XX wieku zaczęło zdobywać popularność w Stanach Zjednoczonych. Na świecie i w Polsce odbywają się mistrzostwa w yoyoingu w rozmaitych stylach. Jak świętować? Odkurzyć swoje jo-jo i np. zorganizować zawody ze znajomymi albo wybory najpiękniejszego lub najbardziej oryginalnego jo-jo.
  • Co roku 6 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Zielonego Dachu (World Green Roof Day). Miasta na całym świecie stają się zielone, aby dostosować się do zmian klimatycznych. Zielone dachy powstają na wiatach na rowery, przystankach autobusowych, na dachach domów i biur. Tego dnia warto rozejrzeć się wokół, by wyszukać miejsca, w których można byłoby stworzyć nowy zielony dach, i zgłosić swoją propozycję do lokalnych władz.
  • W pierwszy poniedziałek czerwca możemy celebrować Dzień Dzięki Bogu Dziś Poniedziałek, tak jak Amerykanie, którzy tego dnia obchodzą Thank God It’s Monday Day. Ludzie na całym świecie tradycyjnie nie znoszą poniedziałków. Często mówią, że poniedziałki są wystarczająco złe, ale dlaczego muszą być na początku tygodnia? Po leniwym lub rozrywkowym weekendzie znów trzeba pójść do pracy czy szkoły. W 1971 roku Tadeusz Chmielewski wyreżyserował wciąż chętnie oglądaną komedię „Nie lubię poniedziałku”. W tym roku święto to wypada 6 czerwca. Jego twórcy postanowili zmienić postrzeganie poniedziałku, tak żeby traktować go pozytywnie jako nowy początek. Przypominają też, że w poniedziałki wydarzyło się wiele fajnych rzeczy – w poniedziałek wyprodukowano pierwszy słoik Nutelli, także YouTube narodził się w poniedziałek 14 lutego 2005 roku.

Chcesz złożyć życzenia solenizantom i bliskim z dowolnej okazji? Wyślij swoje zgłoszenia do Roberta Janowskiego!
Koncert Życzeń w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00 tylko w Radiu Pogoda!”

Czytaj też:

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?