5 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

5 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Położnej. Fot. Pixabay

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 5 maja. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy Dzień Strażaka i Dzień Hutnika, a także Dzień Gwiezdnych Wojen i Kandyzowanej Skórki Pomarańczowej. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

5 maja – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Anioł, Benwenut, Chociemir, Eulogia, Eulogiusz, Eutymiusz, Geroncjusz, Gotard, Hilary, Irena, Ireneusz, Iryda, Jowinian, Maksym, Nicetas, Penelopa, Peregryn, Pius, Stanisław, Stanisława, Teodor, Waldemar, Zdzibor i Zdziebor.

5 maja – jakie święto niecodzienne?

5 maja w krajach, które należą do Rady Europy, a nie są członkami Unii Europejskiej, obchodzony jest Dzień Europy. 5 maja 1949 roku ustanowiono Radę Europy. Co roku Rada Europy celebruje 5 maja jako Dzień Tolerancji, Praw Człowieka i Integracji Europejskiej. Tego dnia w siedzibie Rady Europy nie ma obrad, a zamiast nich odbywa się koncert, rozpoczynający się odegraniem hymnu Europy. W państwach Unii Europejskiej Dzień Europy oficjalnie obchodzi się 9 maja.
Poza tym:

  • Także 5 maja w Europie wypada Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. Zapoczątkowano go we Francji na początku lat 90., by wyrazić sprzeciw wobec dyskryminacji osób niepełnosprawnych w pracy, w urzędzie oraz w życiu codziennym. Tego dnia manifestuje się tolerancję i równouprawnienie.
  • W Polsce 5 maja jednocześnie obchodzony jest Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W ramach obchodów tego dnia organizowany jest m.in. Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych.
  • Co roku 5 maja w ponad 50 krajach świata obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Położnej (International Midwives’ Day). Ustanowiono go, aby podkreślić ważną rolę, jaką położne odgrywają dla zdrowia matek i ich dzieci. Ponad 340 tys. kobiet i ponad 3 miliony dzieci na całym świecie umiera każdego roku w wyniku komplikacji podczas ciąży i porodu. Większości tych zgonów można by zapobiec, gdyby była wystarczająca liczba wykwalifikowanych położnych. Co roku święto to obchodzone jest pod innym hasłem, w tym roku jest to „100 lat postępu”, ponieważ 100 lat temu powstała Międzynarodowa Unia Położnych (IMU), będąca prekursorką Międzynarodowej Konfederacji Położnych (ICM).
  • 5 maja każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Języka Portugalskiego. Jest on nie tylko jednym z najbardziej rozpowszechnionych języków na świecie – mówi nim ponad 265 milionów osób, ale jest również najczęściej używanym językiem na półkuli południowej.
  • W pierwszy czwartek maja co roku obchodzony jest Światowy Dzień Hasła (World Password Day). Ustanowiono go, by przypominać, że warto chronić swoją prywatność i siebie, poświęcając trochę czasu na aktualizację haseł. Dobrze jest unikać imion zwierząt domowych lub nazwisk, ważnych dat i innych informacji umożliwiających identyfikację. W tym roku wypada właśnie 5 maja.

Czytaj też:

Szukasz chwili wytchnienia? Zrób sobie przerwę i włącz Radio Pogoda!

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?

1 komentarz

6 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 6 maja 2022 - 06:28
[…] Rozrywka […]
Dodaj komentarz