300 tys. dawek szczepionki przyleciało do Polski

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Andrzej Niedzielski pojawili się na lotnisku Okęcie, gdy dotarła kolejna dostawa szczepionek. Źródło: TVN24

W poniedziałek przed godziną 8 rano do Polski dotarła kolejna dostawa szczepionek. Na lotnisku Chopina pojawili się premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Andrzej Niedzielski.

– Dzisiaj przyjechało do Polski 300 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19 i rozpoczynamy ich dystrybucję. W poniedziałek i wtorek ruszą do ponad 250 kolejnych szpitali – powiedział na lotnisku Okęcie premier Morawiecki. – Trzecia fala wirusa może być groźniejsza niż pierwsze dwie fale, dlatego ta dawka szczepionki może być jednocześnie dawką nadziei. Mamy do wyboru albo strach, ryzyko, albo nadzieja i bezpieczeństwo.

Premier rządu dodał, że to największa i najważniejsza akcja logistyczna, która pozwoli rozwieźć po kraju kilkanaście milionów dawek szczepionki w ciągu najbliższych paru miesięcy dla 30 milionów obywateli.

– To operacja powrotu do życia sprzed pandemii. Każdy chyba chce, by ono wróciło. Walka z wirusem to walka o każdą godzinę i dzień, dlatego zdecydowaliśmy się być jak najszybciej w pierwszej grupie państw, która będzie szczepić ludzi. Nie znamy dzisiaj lepszego antidotum na wirusa – stwierdził.

– Zaufajmy nauce i medycynie. Najlepsi specjaliści z całego świata pracowali nad szczepionką wiele miesięcy. Ona przeszła konieczne fazy badań i została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków – mówił premier i zaapelował do wszystkich Polaków, by w odpowiednim momencie, w odpowiedniej kolejności zapisywali się na szczepienia.

– Proces jest bardzo prosty. I później zaszczepienie, bo chyba każdy z nas przechodził jakieś szczepienie w życiu, w związku z tym nie trzeba nikogo tutaj szczególnie instruować – dodał.

Premier już na wcześniejszych konferencjach prasowych zapewniał, że zapisze się na szczepienie, gdy tylko będzie to możliwe.

– Pierwszego dnia zamierzam się zapisać na szczepienia – mówił Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej zapowiadającej rozpoczęcie zapisów na szczepienia przeciwko koronawirusowi.

Kolejna dostawa szczepionek dotarła do Polski samolotem na lotnisko Chopina. Źródło: TVN24

Pierwsza partia zawierająca 10 tysięcy dawek szczepionki dotarła do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs w piątek. Transport został skierowany do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim, gdzie został rozdzielony. Pierwsze dawki szczepionki zostały wysłane do 72 szpitali węzłowych. W nich od niedzieli zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19 grupy zero, czyli personelu medycznego. Pierwszą zaszczepioną w Polsce osobą była naczelna pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska.

Powiązane

18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

Wyniki Lotto 17.05.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Szakszuka zamiast jajecznicy? Sprawdź przepis!

1 komentarz

popo 22 marca 2021 - 21:34
Dlaczego szczepiono tysiące osób w rodzaju prokuratorzy/pracownicy hurtowni/czy cały personel jakiejś dziwnej uczelni w Toruniu ???? zamiast osób z chorobami współistniejącymi !!!!!!!! To cukrzycy umierają w Polsce najczęściej ....
Dodaj komentarz