30 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

30 maja możemy celebrować Dzień Podlewania Kwiatów. Fot. Pixabay

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 30 maja. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy: Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ, Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa, Międzynarodowy Dzień Mount Everest, Dzień Nauki o Kompostowaniu. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

30 maja – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Andronik, Anastazy, Andrzej, Bazyli, Bolemysł, Brodzisław, Eksuperancjusz, Feliks, Ferdynand, Gawin, Jan, Joanna, Mirogniew, Suligniewa, Sulimir, Sulirad, Zyndram i Żanna.

30 maja – jakie święto niecodzienne?

30 maja wypada Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego (World Multiple Sclerosis Day). Został on ustanowiony w 2009 roku przez Międzynarodową Federację Stwardnienia Rozsianego i obchodzony jest w kilkudziesięciu krajach na całym świecie. Światowy Dzień SM daje poczucie wspólnoty osobom cierpiącym na tę chorobę oraz całej społeczności zaangażowanej w walkę ze stwardnieniem rozsianym. Ponadto podnosi świadomość społeczną na temat tego schorzenia oraz zachęca do wspólnych działań.
Poza tym:

  • 30 maja w Polsce obchodzony jest Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Został on uchwalony przez Sejm RP w 2006 roku. Ustanowienie go miało na celu poprawę losu dzieci odrzuconych i osieroconych oraz popularyzację ruchu rodzicielstwa zastępczego.
  • Co roku 30 maja obchodzony jest Dzień Loomisa (Loomis Day). Upamiętnia on Mahlona Loomisa, amerykańskiego dentystę, który żył w latach 1826-86, zafascynowanego ziemską atmosferą i tym, jak można ją wykorzystać do komunikacji bezprzewodowej na duże odległości. Podczas gdy większość jego eksperymentów nie powiodła się lub została zdyskredytowana, jeden z nich doprowadził do przypadkowego odkrycia prymitywnej technologii radiowej. Została ona wiele lat później rozwinięta i udoskonalona, by zapewnić współczesnemu światum.in. wi-fi, telewizję, radio czy telefon.
  • 30 maja Amerykanie obchodzą Dzień Kreatywności (National Creativity Day). Wiele ważnych rzeczy w naszym życiu powstało dzięki czyjejś wyobraźni. Artyści, pisarze, rzeźbiarze, filmowcy, szefowie kuchni, architekci, inżynierowie i wielu innych — ten wyjątkowy dzień został ustanowiony, aby uhonorować i uczcić ludzi, którzy każdego dnia tworzą coś nowego.
  • Także 30 maja w USA celebrowany jest Dzień Podlewania Kwiatów (National Water a Flower Day). Gdyby nie kawa, kakao, wanilia, lawenda, rumianek czy róża oraz wiele innych kwitnących roślin i drzew, nasz świat byłby jałowym, ponurym miejscem. Tak więc dzień ten jest doskonałą okazją, by przypomnieć sobie, jak bardzo doceniamy je za ich wspaniałe kolory, zapachy, właściwości lecznicze czy ich pyszne owoce. Poza tym dbanie o rośliny ma także działanie terapeutyczne. To świetny sposób na odstresowanie i odcięcie od pracy i codziennych problemów.

Chcesz złożyć życzenia solenizantom i bliskim z dowolnej okazji? Wyślij swoje zgłoszenia do Roberta Janowskiego!
Koncert Życzeń w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00 tylko w Radiu Pogoda!”

Czytaj też:

Powiązane

Zbigniew Wodecki i „Chałupy Welcome To”

Wyniki Lotto 3.12.2022, godz. 14.00, sobota [Multi Multi, Multi Multi Plus, Kaskada]

Ukraina: wojna 2022 – dzień po dniu