3 suplementy, które mogą zaszkodzić chorym na serce

Zażywanie suplementów warto skonsultować z lekarzem. Fot. Pixabay.com

Suplementy, mimo że często reklamowane są jako panaceum na różne dolegliwości, często zamiast pomóc, mogą nam zaszkodzić. Szczególnie ostrożne powinny być osoby cierpiące na choroby przewlekłe. Specyfiki te mogą kolidować z przyjmowanymi lekami – zanim się po nie sięgnie, warto skonsultować to ze swoim lekarzem. Na jakie suplementy powinny uważać osoby chore na serce?

Osoby dbające o serce przede wszystkim powinny dbać o zdrową dietę, utrzymywać regularną aktywność fizyczną i unikać stresu. Zażywanie reklamowanych suplementów diety pozornie może wydawać się dobrym uzupełnieniem tych działań.

Suplementy – dlaczego trzeba być ostrożnym

Jednak z suplementami trzeba być ostrożnym. Suplementy diety to nie leki, ale specjalistyczna żywność uzupełniająca dietę. Zawierają skoncentrowane składniki, takie jak witaminy czy minerały, ale nie w leczniczych ilościach. W przeciwieństwie do leków na receptę suplementy nie muszą być badane i nie ma dowodów, że działają lub że są bezpieczne. Nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, co tak naprawdę znajduje się w pigułkach lub miksturach, ponieważ nikt nie ocenia, czy ich produkcja spełnia jakiekolwiek standardy, na przykład czy są wolne od zanieczyszczeń. Żeby wprowadzić do obrotu suplement diety, wystarczy zgłosić go Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu – nie potrzeba do tego żadnych badań ani udokumentowania skuteczności czy bezpieczeństwa. O suplementach, które mogą zaszkodzić osobom chorującym na serce, możemy przeczytać w publikacji Harvard Medical School.

Suplementy z czerwonego ryżu

Czerwony ryż (Red Yeast Rice) powstaje w wyniku fermentacji białego ryżu przez czerwone drożdże. Używa się go w kuchni jako przyprawę i żeby nadać czerwoną barwę potrawom.

Na etykietach suplementów diety z czerwonego ryżu możemy przeczytać, że ryż ten zawiera monakolinę K, która ogranicza proces wytwarzania cholesterolu przez wątrobę oraz pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. Istotnie monakolina K jest identyczna z substancją czynną leku obniżającego poziom cholesterolu – lowastatyny. Specyfiki te mogą być atrakcyjne dla osób, które nie tolerują leków statynowych.

Sorawdź: Cholesterol – jakie normy frakcji HDL i LDL

Jednak kupując suplement diety z czerwonego ryżu, nie mamy pewności, ile naprawdę zawiera on monakoliny K. Zwraca na to uwagę Pieter Cohen, profesor medycyny na Harvard Medical School, który bada suplementy diety, w tym specyfiki z czerwonego ryżu.

– Niektóre produkty w ogóle nie zawierają substancji czynnej, inne mają jej niewielką ilość, a część z nich ma ilość porównywalną do małej dawki leku na receptę. Jeśli pacjent zażywa statyny przepisane przez lekarza na receptę i doda do tego suplement, może otrzymać zbyt dużą dawkę leku. Skutkiem tego może być ból mięśni, a nawet zagrażający życiu rozpad mięśni, który może uszkodzić inne układy organizmu – przestrzega prof. Cohen.

L-arginina

L-arginina to aminokwas, który pełni istotne funkcje w organizmie człowieka. Bierze udział w przemianach azotowych i uwalnia tlenek azotu, który uszczelnia i rozszerza naczynia krwionośne, obniża ciśnienie krwi i rozluźnia mięśnie gładkie. Suplementy L-argininy są reklamowane jako środek na poprawę krążenia, obniżenie ciśnienia krwi i poprawę erekcji.

Jednak osoby stosujące zbilansowaną dietę nie wymagają jej suplementacji, ponieważ L-arginina jest ona dobrze przyswajalna z pożywienia. Jej bogatym źródłem są między innymi orzechy i nasiona, produkty pełnoziarniste, soja, ciecierzyca oraz nabiał, owoce morza czy mięso.

Prof. Cohen radzi, by osoby z chorobami serca unikały preparatów z L-argininą. Przy jednoczesnym stosowaniu leków nasercowych mogą one nadmiernie obniżyć ciśnienie krwi. Równoczesne zażywanie leków rozrzedzających krew może zwiększyć ryzyko krwawienia, a inhibitorów ACE – spowodować niebezpieczny wzrost poziomu potasu w organizmie.

Suplementy z czosnku

Pigułki zawierające czosnek reklamuje się jako obniżające poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Jak mówią naukowcy z Harvard Medical School, suplementy czosnku, niezależnie od tego, czy są produkowane za świeżego czosnku, suszonego czy z ekstraktu – mogą nieznacznie obniżyć ciśnienie krwi. Ich stosowanie niesie jednak ryzyko dla osób chorujących na serce. Suplementy wytwarzane z czosnku mogą zwiększać działanie niektórych leków na serce. Jednoczesne zażywanie preparatów rozrzedzających krew może powodować krwawienie, leków obniżających poziom cholesterolu – uszkodzenie mięśni, natomiast leków na ciśnienie krwi – niebezpieczne spadki ciśnienia krwi. Na pytanie, czy warto zażywać suplementy z czosnku, jeśli nie zażywa się żadnych leków na serce, prof. Cohen mówi: „Nie znam żadnych dowodów na to, że przyjmowanie suplementów czosnku jest lepsze dla serca niż spożywanie czosnku w pożywieniu”.

Przeczytaj też:

Cholesterol – jakie normy frakcji HDL i LDL

Dieta DASH – najzdrowsza dieta dla serca

Dieta w nadciśnieniu tętniczym – co jeść, czego unikać

Nadciśnienie tętnicze – objawy, przyczyny, skutki

Jak mierzyć ciśnienie tętnicze prawidłowo

Co o suplementach diety powinny wiedzieć osoby chorujące na serce?

Czy suplementy, które kupujemy w aptece, przechodzą jakieś badania, zanim trafią do obrotu?

Nie. Żeby wprowadzić do obrotu suplement diety, wystarczy zgłosić go Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu. Nie potrzeba do tego żadnych badań ani udokumentowania ich skuteczności czy bezpieczeństwa.

Czym może grozić jednoczesne zażywanie statyn zapisanych przez lekarza i suplementów z czerwonego ryżu?

Jeśli pacjent zażywa statyny przepisane przez lekarza na receptę i doda do tego suplement, może otrzymać zbyt dużą dawkę leku. Skutkiem tego może być ból mięśni, a nawet zagrażający życiu rozpad mięśni, który może uszkodzić inne układy organizmu.

Dlaczego osoby z chorobami serca powinny unikać preparatów z L-argininą?

Przy jednoczesnym stosowaniu leków nasercowych suplementy z L-argininą mogą nadmiernie obniżyć ciśnienie krwi. Równoczesne zażywanie leków rozrzedzających krew może zwiększyć ryzyko krwawienia, a inhibitorów ACE - spowodować niebezpieczny wzrost poziomu potasu w organizmie.

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?