25 kwietnia: imieniny i święta typowe i nietypowe

25 kwietnia obchodzimy Dzień DNA. Źródło: Pixabay

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 25 kwietnia. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Tegoroczny kwiecień obfitował w święta – tydzień po tygodniu Wielkanoc katolicka i prawosławna, a już za niespełna tydzień długo wyczekiwana majówka. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

25 kwietnia – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Anian, Ewodia, Ewodiusz, Filon, Filona, Franciszka, Hermogenes, Jarosław, Kaliksta, Kalista, Marek, Markusław, Piotr, Radociech, Rustyk, Rustyka, Stefan i Włodzimira.

25 kwietnia – jakie święto niecodzienne?

25 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień DNA (DNA Day). 25 kwietnia 1953 roku świat dowiedział się, jak zbudowane jest DNA. Tego dnia w „Nature” ukazała się praca Cricka, Watsona i Wilkinsa, w której badacze opublikowali strukturę podwójnej helisy. Dokładnie pół wieku później, także 25 kwietnia, amerykański National Institutes of Health (NIH) ogłosił bliskie ukończenie Projektu Ludzkiego Genomu (Human Genome Project). Senat USA proklamował „Narodowy Dzień DNA” na 25 kwietnia 2003 roku – miało to być jednorazowe święto, upamiętniające 50 lat DNA. Okazało się jednak, że weszło ono do kalendarza na stałe i nieoficjalnie jest obchodzone na całym świecie.
Poza tym:

  • Światowy Dzień Malarii (World Malaria Day) upamiętnia globalną walkę z malarią. Obchodzony jest co roku 25 kwietnia, by zwiększyć świadomość społeczną dotyczącą malarii jako globalnej plagi choroby pasożytniczej i zakaźnej oraz wynikających z niej zagrożeń.
  • Międzynarodowy Dzień Świadomości Zagrożenia Hałasem (Noise Awareness Day) wypada 25 kwietnia. Ustanowiono go, by zwrócić uwagę na powszechne występowanie hałasu w życiu ludzi oraz na jego szkodliwy wpływ na zdrowie.
  • Dzień Świadomości Alienacji Rodzicielskiej (Parental Alienation Awareness Day) zapoczątkowany przez kanadyjską organizację Parental Alienation Awareness Organization (PAAO) obchodzony jest od 2006 r. corocznie 25 kwietnia. Jego celem jest uświadamianie społeczeństwu, jak negatywne skutki dla dzieci ma wyalienowanie jednego z rodziców z życia dzieci.
  • W Stanach Zjednoczonych 25 kwietnia obchodzony jest Narodowy Dzień Przytulania Hydraulika (National Hug a Plumber Day). Tego dnia należą się specjalne podziękowania niedocenianym na co dzień bohaterom, dzięki którym nasze życie jest komfortowe i wygodne.

Czytaj też:

Powiązane

Najlepsze cytaty Beaty Tyszkiewicz

Psy i koty – dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej? Wyjaśniamy

Kolory ścian – jak wpływają na samopoczucie człowieka?

1 komentarz

26 kwietnia: imieniny i święta typowe i nietypowe – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 26 kwietnia 2022 - 08:39
[…] Rozrywka […]
Dodaj komentarz