23 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

23 maja możemy świętować Światowy Dzień Żółwia. Fot. Pixabay

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 23 maja. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy: Międzynarodowy Dzień Różnorodności Biologicznej, Dzień Sherlocka Holmesa, Dzień Praw Zwierząt, Światowy Dzień Gota. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

23 maja – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Bolelut, Budziwoj, Dezyderia, Dezyderiusz, Dezydery, Emilia, Eufrozyna, Eutychiusz, Gwibert, Jan, Julian, Lucjusz, Łucjusz, Michał, Symeon i Wibert.

23 maja – jakie święto niecodzienne?

Corocznie 23 maja w Europie obchodzony jest Dzień Wymiaru Sprawiedliwości. Data ta upamiętnia rocznicę śmierci sędziego Giovanniego Falcone, jego żony i ochraniających ich policjantów, zamordowanych 23 maja 1992 roku przez sycylijską mafię. Sędzia Falcone dał się poznać jako człowiek niestrudzenie i bezkompromisowo walczący o sprawiedliwość. Inicjatorem ustanowienia obchodów Dnia Wymiaru Sprawiedliwości jest Stowarzyszenie Europejscy Sędziowie i Prokuratorzy dla Demokracji i Wolności (MEDEL – Magistrats Européens pour la Démocratie et les Libertés), a w Polsce Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Ten dzień jest okazją do przedstawienia obywatelom znaczenia konstytucyjnej zasady niezależności sądów i niezawisłości sędziowskiej jako gwaranta ich praw i wolności.
Poza tym:

  • Na całym świecie co roku 23 maja obchodzony jest Światowy Dzień Żółwia (World Turtle Day). Ma on na celu uświadomienie społeczeństwu konieczności ochrony wszystkich gatunków żółwi. Światowy Dzień Żółwia został zainicjowany w 2000 roku przez American Tortoise Rescue. W Polsce obchodzony jest od 2009 roku. Tego dnia odbywają się liczne prelekcje poświęcone ochronie żółwi, a także właściwego postępowania, gdy są hodowane w domu.
  • W 2012 roku Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych ogłosiło 23 maja Międzynarodowym Dniem Końca Przetoki Położniczej (International Day to End Obstetric Fistula), by zintensyfikować działania na rzecz likwidacji przetok położniczych. Przetoka położnicza jest jednym z najpoważniejszych i najtragiczniejszych urazów porodowych. Przetoka między kanałem rodnym a pęcherzem lub odbytnicą jest zwykle skutkiem długotrwałego, ciężkiego porodu bez profesjonalnej opieki medycznej. Z powodu tego urazu cierpią setki tysięcy kobiet i dziewcząt w ubogich rejonach świata. W dużej mierze można go uniknąć, opóźniając wiek pierwszej ciąży, zaprzestając szkodliwych praktyk tradycyjnych i zapewniając ciężarnym dostęp do opieki położniczej. W większości przypadków przetokę można skutecznie wyleczyć operacyjnie, ale średni koszt leczenia jednej pacjentki wynosi ok. 600 dolarów.
  • Każdego 23 maja możemy obchodzić Dzień Szczęśliwego Grosza (Lucky Penny Day). Od wieków znalezienie grosza uważane jest za dobry omen. Znaleziony grosz musi przynieść szczęście osobie, która go znalazła. Oczywiście nie należy wydawać znalezionych groszy, trzeba zachować je na szczęście. A jak celebrować ten dzień? Można na przykład wesprzeć jakąś organizację charytatywną – nawet niewielka kwota może komuś odmienić los.

Chcesz złożyć życzenia solenizantom i bliskim z dowolnej okazji? Wyślij swoje zgłoszenia do Roberta Janowskiego!
 Koncert Życzeń w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00 tylko w Radiu Pogoda!”

Czytaj też:

Powiązane

Urlop ojcowski 2022 – co się zmieni?

Wojna w Ukrainie 2022: dzień po dniu

Wakacje 2022. Oto najtańsze kierunki na lipiec. Te kraje cię zaskoczą [Europa]