21 czerwca: imieniny i święta typowe i nietypowe

21 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jogi. Fot. Pixabay

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 21 czerwca. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy: Światowy Dzień Uchodźcy, Narodowy Dzień Powstań Śląskich, Dzień Koktajlu Waniliowego, Światowy Dzień Produktywności. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

21 czerwca – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Alicja, Alojza, Alojzy, Chloe, Demetria, Domamir, Euzebiusz, Lutfryd, Marcja, Rajmund, Rudolf, Rudolfa, Rudolfina, Terencja i Terencjusz.

21 czerwca – jakie święto niecodzienne?

21 czerwca wypada najdłuższy dzień 2022 roku, który ma trwać 16 godzin i 47 minut i jest dłuższy od najkrótszego o 9 godzin i 4 minuty. Po najdłuższym dniu w roku, czyli w nocy z 21 na 22 czerwca, możemy świętować Noc Kupały. Jest to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku. Wiążące się z nim zwyczaje i obrzędy miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj. Warto zwrócić uwagę, że Noc Kupały to nie ta sama noc, co Noc Świętojańska, która wypada co roku w wigilię Świętego Jana, czyli z 23 na 24 czerwca.

  • Co roku 21 czerwca możemy świętować Międzynarodowy Dzień Jogi (International Day of Yoga). Został on proklamowany w 2014 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Wybrano datę 21 czerwca, ponieważ jest to najdłuższy dzień w roku na półkuli północnej i ma szczególne znaczenie w wielu częściach świata. Joga przynosi korzyści zarówno zdrowiu psychicznemu, jak i fizycznemu, i można ją uprawiać praktycznie wszędzie. Praktykowanie jogi może znacznie poprawić jakość życia. 21 czerwca wiele szkół jogi organizuje zajęcia otwarte dla wszystkich, m.in. w parkach. Warto wybrać się na któreś i spróbować.
  • 21 czerwca, pierwszego dnia lata, co roku na całym świecie odbywa się Święto Muzyki (Fête de la Musique). Powstało ono w 1981 roku z inicjatywy Marcela Landowskiego, francuskiego kompozytora polskiego pochodzenia, pod hasłem „Róbcie muzykę!”. Zachęca ono muzyków do spontanicznych występów na ulicach miast i w miejscach publicznych. Tego dnia podczas licznych darmowych koncertów i spontanicznych występów amatorów i profesjonalistów można posłuchać muzyki każdego rodzaju i stylu.

Co jeszcze możemy obchodzić 21 czerwca?

  • Światowy Dzień Deskorolki (Go Skateboarding Day)
  • Światowy Dzień Żyrafy (World Giraffe Day)
  • Dzień Smoothie (National Smoothie Day)
  • Dzień Tarty Wiśniowej (Cherry Tart Day)
  • Dzień Przedsiębiorcy

Chcesz złożyć życzenia solenizantom i bliskim z dowolnej okazji? Wyślij swoje zgłoszenia do Roberta Janowskiego!
Koncert Życzeń w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00 tylko w Radiu Pogoda!”

Czytaj też:

Powiązane

Kiedy wypada pełnia Księżyca w październiku 2022?

Wyniki Lotto 7.10.2022, piątek [Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja] i EuroJackpot

Quiz: Jak dobrze pamiętasz telewizyjne gwiazdy PRL?

1 comment

Noc kupały – kiedy wypada? Czy to jest to samo co noc świętojańska? – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 21 czerwca 2022 - 06:53
[…] Wiadomości […]
Dodaj komentarz