18 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

18 maja możemy tak jak Brytyjczycy obchodzić Dzień Umiejętności Liczenia. Fot. Luis Arias, Unsplash

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 18 maja. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy: Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii, Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego, Światowy Dzień Wypieków. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

18 maja – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Aleksandra, Alicja, Eryk, Eryka, Eufrazja, Faina, Feliks, Jan, Julita, Klaudia, Liberiusz, Matrona, Myślibor, Sandra, Teodot i Wenancjusz.

18 maja – jakie święto niecodzienne?

18 maja co roku obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów (International Museum Day). Został on ustanowiony w 1977 roku, przez działającą przy UNESCO Międzynarodową Radę Muzeów (International Council of Museums). Święto to jest okazją, by zwrócić uwagę na wyzwania, przed którymi stają muzealnicy, oraz przypomnieć, że muzea są ważnym środkiem wymiany kulturalnej, wzbogacania kultur, rozwoju wzajemnego zrozumienia oraz współpracy i pokoju między narodami. Tego dnia na całym świecie organizowane są wystawy, seminaria i spotkania, a w poprzedzający go weekend odbywała się Noc Muzeów. W tym roku mottem Dnia Muzeów jest „Potęga Muzeów” (The Power of Museums).
Poza tym:

  • Także 18 maja na Ukrainie obchodzony jest Dzień pamięci o ludobójstwie Tatarów krymskich, a także Dzień walki o prawa Tatarów krymskich. Obchodzone są one w rocznicę brutalnej stalinowskiej akcji deportacji Tatarów krymskich w 1944 roku, którą uznano za ludobójstwo.
  • Co roku 18 maja Amerykanie obchodzą Dzień Logopedy (National Speech Pathologist Day). Święto ma na celu zachęcenie rodziców dzieci, które mają problem z mówieniem, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty. Wprawdzie Europejski Dzień Logopedy przypada 6 marca, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przypominać o tym także 18 maja.
  • Brytyjczycy w tym roku 18 maja obchodzą National Numeracy Day (Narodowy Dzień Umiejętności Liczenia), ale może warto obchodzić go i nas. Dzień ten ma zachęcić ludzi do doskonalenia swoich umiejętności liczenia i uzmysłowić im, że niezależnie, czy im się to podoba, czy nie, liczby odgrywają dużą rolę w życiu każdego człowieka. Osoby, które słabo liczą, często mają niższe dochody, częściej są bezrobotne i zadłużone. Według statystyk prawie połowa pracujących osób ma umiejętności liczenia na poziomie małego dziecka, osoby sprawnie liczące łatwiej unikają problemów finansowych, słaba umiejętność liczenia wśród obywateli wpływa na całą gospodarkę. Co najważniejsze, umiejętność liczenia nie wymaga szczególnego talentu – jest to coś, czego wszyscy możemy się nauczyć!
  • 18 maja można także celebrować Dzień Bez Brudnych Naczyń (No Dirty Dishes Day). Jest to fantastyczna szansa na to, by nie zajmować się zmywaniem talerzy, tylko po prostu delektowanie się posiłkiem. Jak to zrobić? To proste: wystarczy zamówić jedzenie, które nie wymaga przyborów do jedzenia. Pizza, smażony kurczak, empanadas, burgery – to tylko niektóre z potraw, które można jeść palcami.

Chcesz złożyć życzenia solenizantom i bliskim z dowolnej okazji? Wyślij swoje zgłoszenia do Roberta Janowskiego!
 Koncert Życzeń w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00 tylko w Radiu Pogoda!”

Czytaj też:

Powiązane

Kania jak schabowy [PRZEPIS]

“Przysięga” – gdzie i kiedy oglądać serial

Urlop ojcowski 2022 – co się zmieni?