17 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

17 maja warto upiec coś pysznego, bo tego dnia obchodzić można Światowy Dzień Wypieków. Fot. Pixabay

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 17 maja. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy: Światowy Dzień Siania Dyni w Miejscach Publicznych, Święto Straży Granicznej, Narodowy Dzień Grilla. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

17 maja – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Antonia, Bruno, Brunon, Chwalimir, Falimir, Herakliusz, Montan, Paschalis, Sławomir, Weronika, Wiktor, Wilhelm i Wrocsława.

17 maja – jakie święto niecodzienne?

17 maja wypada Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii (International Day Against Homophobia, Transphobia and Biphobia). Obchodzony jest co roku w rocznicę usunięcia homoseksualizmu z Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uczyniła to 17 maja 1990 roku. Święto to ustanowiono, by zwrócić uwagę na doświadczaną przez osoby LGBT przemoc i dyskryminację (homofobię, transfobię i bifobię). Tego dnia od 2005 roku odbywają się demonstracje, happeningi, zawody sportowe, warsztaty, wystawy, festiwale filmowe, koncerty, przedstawienia teatralne. Organizowanie są również debaty i konferencje, w których udział biorą organizacje LGBT, organizacje broniące praw człowieka, parlamentarzyści, przedstawiciele rządów, międzynarodowe instytucje, organy i agencje.
Poza tym:

  • Corocznie 17 maja obchodzony jest Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego (World Information Society Day). Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2006 roku. Wcześniej tego dnia obchodzono Światowy Dzień Telekomunikacji upamiętniający powstanie Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego 17 maja 1865 roku. Z tej okazji na świecie organizowane są wydarzenia poświęcone m.in. nowym technologiom, roli informatyki w rozwoju społecznym i gospodarczym. Są również okazją do omówienia zagrożeń, jakie niesie coraz bardziej powszechny dostęp do mediów elektronicznych.
  • Także 17 maja co roku obchodzony jest Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego (World Hypertension Day). Jest on okazją nie tylko do uświadamiania ryzyka, jakie wiąże się z nadciśnieniem tętniczym, ale także do edukowania na temat czynników przyczyniających się do wzrostu zachorowalności na nadciśnienie i sposobów zapobiegania mu. Bagatelizowanie nadciśnienia grozi ciężkimi powikłaniami, a nawet śmiercią. Zgodnie z aktualnymi zaleceniami przyjętymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) nadciśnienie tętnicze oznacza wzrost wartości ciśnienia powyżej 140/90 mmHg niezależnie od wieku pacjenta. Osoby z cukrzycą lub przewlekłą chorobą nerek powinny mieć ciśnienie poniżej 130/80 mmHg.
  • 17 maja możemy celebrować Światowy Dzień Wypieków (World Baking Day). To idealny dzień, żeby upiec coś pysznego. Mogą to być ciasteczka, ciasta, bułeczki czy chleb. Można wyszukać coś interesującego w internecie czy książkach kucharskich albo odnaleźć swoje stare przepisy. Ważne, żeby dobrze bawić się w kuchni i delektować się z rodziną lub przyjaciółmi własnoręcznie upieczonymi smakołykami.

Chcesz złożyć życzenia solenizantom i bliskim z dowolnej okazji? Wyślij swoje zgłoszenia do Roberta Janowskiego!
 Koncert Życzeń w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00 tylko w Radiu Pogoda!”

Czytaj też:

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?