15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?

15 sierpnia 2022 przypadają dwa święta. Fot. Pixabay

15 sierpnia 2022 – jakie to święto? Sprawdź, czy będziesz mieć wolne, w jaki dzień tygodnia przypada i czy sklepy będą otwarte.

15 sierpnia 2022 – dwa święta w jeden dzień

15 sierpnia przypada święto kościelne – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, zwane potocznie Matki Boskiej Zielnej. Potoczna nazwa wzięła się stąd, że tego dnia w kościołach święci się płody ziemi. Dzieje się tak dlatego, że kiedy apostołowie poszli odwiedzić grób Maryi, nie znaleźli jej ciała a tylko zioła i kwiaty. To również Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, zwane potocznie dniem Wojska Polskiego. Obchodzone jest 15 sierpnia dla upamiętnienia Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, którą nasze wojska stoczyły z armią bolszewicką. W tym roku dzień ten odbędzie się pod hasłem „Weekend z wojskiem”, a w kraju odbędą się spotkania pod hasłem „Zostań żołnierzem RP”. Nie odbędzie się za to defilada w Warszawie.

15 sierpnia 2022 dniem wolnym od pracy

Dzień ten Ustawodawca ustanowił dniem wolnym od pracy ze względu na święto liturgiczne. W tym roku wypada ono w poniedziałek co sprawia, że mamy kolejny w tym roku długi weekend. Jeśli charakter twojej pracy wymaga, abyś pracował tego dnia to masz prawo sobie taki dzień „odebrać” w innym dniu, który nie będzie świętem ani niedzielą.

Czy sklepy będą otwarte?

Tego dnia sklepy, banki i urzędy działają tak, jak w każdą niedzielę niehandlową, czyli są zamknięte. Wyjątek stanowią stacje benzynowe, apteki, kwiaciarnie, markety na dworcach PKP oraz małe sklepiki pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel lub członkowie jego rodziny. Warto więc zrobić zakupy w sobotę, bo niedziela również będzie niehandlowa.

Uwaga! Dla wszystkich naszych Czytelników mamy coś naprawdę wyjątkowego. Przygotowaliśmy niezwykle ciekawe quizy z różnych kategorii. Największą niespodzianką jest to, że po rozwiązaniu quizu jest szansa na wygranie nawet 100 tys. złotych! Kliknij i sprawdź.

ZOBACZ TEŻ:

Powiązane

Wyniki Lotto 4.10.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy będziemy wybierać posłów i senatorów?

Jak zabezpieczyć róże przed zimą?

1 comment

Defilady nie będzie – plan obchodów Święta Wojska Polskiego 2022 » Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 2 sierpnia 2022 - 10:46
[…] Porady […]
Dodaj komentarz