15 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki. Fot. Gemma Evans, Unsplash

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 15 maja. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy: Międzynarodowy Dzień Farmaceuty, Dzień Świętego Bonifacego, czyli trzeciego „zimnego ogrodnika” Narodowy Dzień Młyna, Dzień Ptaków Wędrownych, Dzień Sprawiedliwego Handlu i Dzień Tańca Brzucha”. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

15 maja – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Atanazy, Cecyliusz, Czcibora, Dionizja, Florencjusz, Florenty, Izydor, Jan, Kasjusz, Maksym, Miłość, Nadzieja, Paweł, Piotr, Retycjusz, Retycja, Retyk, Robert, Stanibor, Strzeżysław, Symplicjusz, Symplicja, Wiktoryn, Zofia.

15 maja – jakie święto niecodzienne?

Co roku 15 maja obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki. Święto to ma promować walory przyrody, przypominać o potrzebie ochrony środowiska i traktowania przyrody z szacunkiem oraz o konieczności zachowania różnorodności biologicznej Polski. A ponieważ patronuje mu niezapominajka, to także jego celem jest zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji. Akcję zapoczątkował w 2002 roku redaktor radiowej Jedynki, prowadzący „Ekoradio”, Andrzej Zalewski, trochę na przekór Walentynkom.
Poza tym:

  • Co roku 15 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodzin (International Day of Families). Święto to zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1993 roku, by pogłębiać świadomość społeczeństwa na temat problemów rodziny.
  • 15 maja można obchodzić Dzień Słomkowego Kapelusza (National Straw Hat Day). Jeśli nie masz jeszcze słomkowego kapelusza, być może nadszedł czas, aby go kupić. Chroni przed słońcem i deszczem, a do tego jest ponadczasowy i zawsze wygląda stylowo.
  • W drugą sobotę i niedzielę maja w Holandii obchodzony jest Narodowy Dzień Młyna (National Windmill Day, Molendag). W 2022 roku Molendag wypada 14 i 15 maja. Warto w ten weekend wybrać się do Holandii, bo w te dni swoje podwoje dla zwiedzających otwiera 950 wiatraków i młynów wodnych. Młynarze oprowadzają gości po swoich obiektach, więc z pierwszej ręki można dowiedzieć się , jak działają poszczególne skomplikowane mechanizmy oraz wszystkiego o zawodzie młynarza. Dzień Młyna staje się coraz bardziej popularny także poza Holandią, można świętować go także w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Szwajcarii.
  • Także w drugi weekend maja, czyli w 2022 roku 14 i 15 maja wypada Światowy Dzień Ptaków Wędrownych (World Migratory Bird Day). Święto to obchodzone jest corocznie od 2006 roku, kiedy zostało ustanowione przez Program Środowiskowy ONZ (UNEP). Jego celem jest promowanie ochrony ptaków wędrownych na całym świecie, głównie gatunków zagrożonych wyginięciem. Nad Polską krzyżują się szlaki ptaków wędrujących przez Europę z Syberii, Afryki i Azji.
  • 15 maja wypada Dzień Świętej Zofii, czyli „zimna Zośka”.

Chcesz złożyć życzenia solenizantom i bliskim z dowolnej okazji? Wyślij swoje zgłoszenia do Roberta Janowskiego!
 Koncert Życzeń w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00 tylko w Radiu Pogoda!”

Czytaj też:

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?