14 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

W tym roku 14 i 15 maja obchodzony jest Dzień Młyna. Fot. Wikimedia Commons

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 14 maja. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy: Dzień Top Gun, Dzień zrzucania winy na innych, Dzień Koktajli Owocowych, Dzień Świętego Serwacego, czyli kolejnego z „zimnych ogrodników”. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

14 maja – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Ampelia, Ampeliusz, Bonifacy, Dobiesława, Dominika, Egidia, Fenenna, Idzi, Izydor, Jeremi, Jeremiasz, Koryna, Maciej, Maria, Michał i Wiktor.

14 maja – jakie święto niecodzienne?

14 maja przypada Międzynarodowy Dzień Farmaceuty. Jest to święto obchodzone przez wszystkich farmaceutów niezależnie od miejsca ich pracy. Ustanowiono je w 1968 roku w Turcji, ale z czasem nabrało ono międzynarodowego wymiaru. Jest świetną okazją do zwrócenia uwagi na ten niezwykle potrzebny i odpowiedzialny zawód. Warto wspomnieć, że dni farmaceuty obchodzimy również we wrześniu: 25 września wypada Światowy dzień Farmaceuty, a 26 września, w dniu św. Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy, odchodzimy Ogólnopolski Dzień Aptekarza.
Poza tym:

  • 14 maja mamy Dzień Świętego Bonifacego, czyli trzeciego po Pankracym i Serwacym „zimnego ogrodnika”.
  • W drugą sobotę i niedzielę maja w Holandii obchodzony jest Narodowy Dzień Młyna (National Windmill Day, Molendag). W 2022 roku Molendag wypada 14 i 15 maja. Warto w ten weekend wybrać się do Holandii, bo w te dni swoje podwoje dla zwiedzających otwiera 950 wiatraków i młynów wodnych. Młynarze oprowadzają gości po swoich obiektach, więc z pierwszej ręki można dowiedzieć się , jak działają poszczególne skomplikowane mechanizmy oraz wszystkiego o zawodzie młynarza. Dzień Młyna staje się coraz bardziej popularny także poza Holandią, można świętować go także w Wielkiej Brytanii, Niemczech czy Szwajcarii.
  • Także w drugi weekend maja, czyli w 2022 roku 14 i 15 maja wypada Światowy Dzień Ptaków Wędrownych (World Migratory Bird Day). Święto to obchodzone jest corocznie od 2006 roku, kiedy zostało ustanowione przez Program Środowiskowy ONZ (UNEP). Jego celem jest promowanie ochrony ptaków wędrownych na całym świecie, głównie gatunków zagrożonych wyginięciem. Nad Polską krzyżują się szlaki ptaków wędrujących przez Europę z Syberii, Afryki i Azji.
  • Co roku w drugą sobotę maja, czyli w 2022 roku 14 maja, obchodzimy Światowy Dzień Sprawiedliwego Handlu (World Fair Trade Day). Jego organizatorem jest Światowa Organizacja Sprawiedliwego Handlu (World Fair Trade Organization), której celem jest efektywne promowanie sprawiedliwego handlu na skalę globalną i uświadamianie konsumentów, jak ważny jest dla zrównoważonego rozwoju świata.
  • Również w drugą sobotę maja, czyli w 2022 roku 14 maja, wypada Światowy Dzień Tańca Brzucha (World Bellydance Day). Ustanowiono go, by promować taniec brzucha jako formę sztuki, ale też rozrywkę rodzinną czy rodzaj aktywności sportowej. Jeśli szukasz nowego hobby lub chcesz zrzucić parę kilogramów, sprawdź, czy pobliski klub fitness oferuje kursy tańca brzucha. Pamiętaj jednak, że zwłaszcza pierwsze lekcje mogą być bardzo męczące – to wcale nie jest łatwy taniec.

Chcesz złożyć życzenia solenizantom i bliskim z dowolnej okazji? Wyślij swoje zgłoszenia do Roberta Janowskiego!
 Koncert Życzeń w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00 tylko w Radiu Pogoda!”

Czytaj też:

Powiązane

Najlepsze cytaty Beaty Tyszkiewicz

Psy i koty – dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej? Wyjaśniamy

Kolory ścian – jak wpływają na samopoczucie człowieka?