14 kwietnia: imieniny i święta typowe i nietypowe

14 kwietnia możemy obchodzić Dzień Delfinów. Fot. Pxhere

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 14 kwietnia. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj świętowaliśmy Dzień Scrabbli, mogliśmy też celebrować Międzynarodowy Dzień Pocałunków, a już w najbliższą niedzielę okazją do świętowania będzie Wielkanoc. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

14 kwietnia – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Ardalion, Ernestyna, Izabela, Jadwiga, Julianna, Justyna, Krzysztof, Lambert, Lamberta, Lawinia, Lawiniusz, Maksym, Maria, Myślimir, Piotr, Symplicja, Tomaida, Trofim, Tyburcja, Tyburcjusz, Tyburcy, Walerian i Wszegniew.

14 kwietnia – jakie święto niecodzienne?

Co roku 14 kwietnia single w Korei Południowej obchodzą Czarny Dzień (Black Day, koreański : 블랙데이). Jest to nieoficjalne święto obchodzone dwa miesiące po Walentynkach (14 lutego) i miesiąc po Białym Dniu (14 marca). W Korei Południowej w Walentynki kobiety kupują swoim partnerom prezenty (najczęściej czekoladę), a w Biały Dzień mężczyźni odwzajemniają się prezentami dla swoich ukochanych (także w postaci czekolady). W Czarny Dzień natomiast ludzie, którzy nie otrzymali prezentów 14 lutego ani 14 marca, spotykają się i jedzą jajangmyeon, czyli makaron z czarnym sosem.
Poza tym:

  • 14 kwietnia wypada także Narodowy Dzień Delfinów (National Dolphin Day). Został on ustanowiony przez Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii (American Veterinary Medical Association). Dzień ten ma przybliżać te wspaniałe ssaki, które nie tylko dają radość ludziom, ale także pomagają chronić ekosystem oceanów. Dzień Delfinów ma na celu edukowanie ludzi na temat tych niezwykle inteligentnych i towarzyskich ssaków. W Indiach delfiny otrzymały prawny status „non-human person”, czyli osób pozaludzkich, co m.in. gwarantuje im sankcjonowanie ich prawa do wolności.
  • 14 kwietnia jest także obchodzony Narodowy Dzień Patrzenia w Niebo (National Look Up at the Sky Day). W dzisiejszych czasach świat pędzi na złamanie karku i czasem trudno za nim nadążyć. Wiele osób nie ma czasu, aby cieszyć się prostymi rzeczami w życiu. Święto to ustanowiono, aby motywować ludzi do patrzenia na świat z innej niż zwykle perspektywy. Jedyną ważną rzeczą, jaką można zrobić tego dnia, jest patrzenie w niebo. Warto zwolnić, wziąć głęboki oddech i poświęcić chwilę, aby spojrzeć w niebo i docenić piękne momenty w gorączkowym i szybkim życiu. Świętując ten dzień, można uczynić swoje życie trochę bardziej sensownym.
  • Od w 1997 roku 14 kwietnia w Stanach Zjednoczonych obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Śmiechu (International Moment Of Laughter Day). Święto to wymyślił Izzy Gesell, profesjonalny mówca, aby zachęcić ludzi do śmiania się. Śmiech przecież łagodzi stres, wzmacnia relacje i dodaje pewności siebie. Celebrując Dzień Śmiechu, można oglądać komedie, opowiadać sobie z przyjaciółmi dowcipy albo wybrać się na występ ulubionego kabaretu.

Czytaj też:

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?