11 maja: imieniny i święta typowe i nietypowe

11 maja Amerykanie świętują dzień jedzenia tego, na co ma się ochotę. Fot. Pixabay

Dowiedz się, jakie typowe i nietypowe święta można dzisiaj obchodzić oraz kto ma imieniny 11 maja. Wyjaśniamy, co można świętować tego dnia, jeśli tylko się bardzo chce.

Wczoraj obchodziliśmy: Międzynarodowy Dzień Tocznia, Dzień Sprzątania Pokoju, Polski Dzień Sauny. Sprawdź, co można celebrować dzisiaj, jeśli naprawdę się postaramy i głęboko poszperamy w kalendarzu.

11 maja – imieniny

Imieniny dzisiaj obchodzą: Adalbert, Albert, Alojzy, Antym, Benedykt, Berta, Fabiusz, Filip, Franciszek, Gwalbert, Iga, Ignacy, Lutogniew, Majol, Majola, Maksym, Mamert, Mamerta, Miranda, Stella, Syzyniusz, Tadea, Tadeusz, Walbert, Waldebert i Zuzanna.

11 maja – jakie święto niecodzienne?

11 maja co roku w Polsce obchodzimy Dzień bez Śmiecenia (World non-waste Day). Ustanowiono go z inicjatywy młodzieży z kilkunastu krajów współdziałających w ramach programu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży”. Jako dzień obchodów w Polsce wybrano 11 maja, ponieważ tego dnia w 2001 roku Sejm RP przyjął pakiet ustaw regulujących m.in. obowiązki przedsiębiorców w zakresie gospodarowania odpadami opakowaniowymi. Tego dnia zaczął funkcjonować polski system gospodarki odpadami opakowaniowymi organizowany zgodnie z wytycznymi Dyrektywy UE.
Poza tym:

  • Co roku 11 maja w Żorach obchodzone jest Święto Ogniowe na pamiątkę tragicznego pożaru z 1702 roku, który strawił sporą część miasta. Tuż po pożarze mieszkańcy zorganizowali błagalną procesję, prosząc o odwrócenie od nich klęski pożaru, i przyrzekli uczestniczyć w corocznych procesjach po ulicach miasta właśnie w tej intencji. Coroczne procesje z okazji Święta Ogniowego w Żorach odbywały się do 1939 roku. W 1950 roku przywrócono tę tradycję – po wieczornej mszy mieszkańcy Żor uczestniczą w procesji wokół rynku. Od 2013 roku po centrum miasta organizowany jest nocny bieg uliczny długości około 5 km.
  • 11 maja Amerykanie świętują Dzień jedzenia tego, na co ma się ochotę (Eat What You Want Day). To jeden z tych dni, kiedy można porzucić swoje zasady i ograniczenia dotyczące jedzenia i po prostu cieszyć się życiem, jedząc to, na co ma się ochotę. Wiele osób stresuje się swoją dietą, oglądając okładki magazynów z idealnie pięknymi, szczupłymi modelkami, przy których zawsze czują się fatalnie. Nie pomagają też różne mody na zdrową żywność, które pojawiają się i znikają co kilka tygodni. Warto zatem, choćby na jeden dzień odpuścić sztywne zasady i po prostu cieszyć się życiem.
  • 11 maja możemy celebrować też Dzień Recepcjonisty (Receptionist’s Day). Jest to wyraz uznania dla wysiłków osób, które zajmują się papierkową robotą, klientami, telefonami i ustalaniem spotkań. Ich praca po prostu nigdy się nie kończy, odbierają telefony od osób, które chcą umówić się na wizytę, dzwonią do nas, aby upewnić się, że pamiętamy o umówionych badaniach lub informują o zmianie terminu. Bez recepcjonisty nie ma mowy, aby biuro czy przychodnia mogło sprawnie radzić sobie z codziennymi sprawami.
  • 11 maja w Stanach zjednoczonych świętowany jest Narodowy Dzień Pracowników Trzeciej Zmiany (National Third Shift Workers Day). Jest to doskonała okazja, by podziękować ludziom, którzy pracują w nocy, żeby zapewnić innym opiekę i bezpieczeństwo, ciągłe dostawy prądu i wody, świeże pieczywo na śniadanie czy dostawy przesyłek na czas.
  • Co roku 11 maja w Bułgarii obchodzony jest Dzień Świętych Cyryla i Metodego, twórców cyrylicy.
  • Z kolei w Argentynie 11 maja świętowany jest Dzień Hymnu Argentyny.

Chcesz złożyć życzenia solenizantom i bliskim z dowolnej okazji? Wyślij swoje zgłoszenia do Roberta Janowskiego!
 Koncert Życzeń w każdą sobotę i niedzielę od 10:00 do 15:00 tylko w Radiu Pogoda!”

Czytaj też:

Powiązane

Wyniki Lotto 13.08.2022, sobota [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia]

Quiz: “Lokomotywa” i inne wiersze Brzechwy. Jak dobrze pamiętasz ukochane rymowanki z dzieciństwa?

15 sierpnia 2022 – czy to dzień wolny? Czy sklepy będą otwarte?

1 komentarz

Eurowizja 2022: Lista pierwszych finalistów – Radio Pogoda – wiadomości, porady, informacje – słuchaj radia 11 maja 2022 - 06:42
[…] Wiadomości […]
Dodaj komentarz