10 wynalazków, które zawdzięczamy lotom w kosmos

Buty sportowe - jeden z wynalazków, który powstał dzięki misjom kosmicznym Fot. Pixabay

Wynalazki, z których korzystamy na co dzień zawdzięczamy ludzkiej chęci poznania nieznanego. Sprawdź, jakie przedmioty wynaleziono na potrzeby misji kosmicznych.

Na Marsie wylądował łazik Perseverance, który już zachwycił nas chociażby pierwszymi nagraniami audio z Czerwonej Planety. Z pewnością jeszcze usłyszymy o dzielnym kosmicznym wojażerze, a być może nawet sprawdzimy, czy na Marsie istniało życie.

Podróże kosmiczne od zawsze budzą w nas dziecięcą fascynację i ciekawość. Przyczyniają się też do rozwoju całej ludzkości. Zawsze znajdą się jednak tacy, którzy uważają, że nie warto wydawać miliardów dolarów na jakieś abstrakcyjne, dalekie podróże, bo my – zostający na Ziemi – nic z tego nie mamy. Wręcz przeciwnie! Już teraz otaczają nas przedmioty, z których korzystamy na co dzień i często wręcz nie wyobrażamy sobie wygodnego życia. A nie powstałyby one, gdyby nie marzenie człowieka o locie w kosmos.

10 wynalazków ludzkości, które zawdzięczamy podróżom kosmicznym:

Aparaty w smartfonach

Być może nie zdajemy sobie sprawy, ale każdy z nas nosi w kieszeni przedmiot zaprojektowany na potrzeby lotów kosmicznych. Chodzi o aparaty fotograficzne w smartfonach. Zawdzięczamy je między innymi pracy Erica Fossuma, który pracował nad miniaturyzacją kamer wykorzystywanych w misjach kosmicznych. Podczas pracy w należącym do NASA Laboratorium Napędów Odrzutowych – Jet Propulsion Laboratory (JPL) Fossum opracował matrycę (CMOS), wykorzystywaną obecnie między innymi w aparatach fotograficznych obecnych w naszych telefonach.

Folia NRC

Nieodzowny atrybut ratowników medycznych, obecna w praktycznie każdej apteczce folia NRC, znana też jako koc ratunkowy, uratowała już niezliczoną ilość ludzi na całym świecie przed śmiercią z wychłodzenia. Płachta z metalizowanego tworzywa sztucznego (polipropylenu) została wynaleziona przez NASA w 1964 roku, aby chronić statki kosmiczne przed utratą ciepła w kosmosie.

Narzędzia akumulatorowe

Nie ma już praktycznie budowy lub remontu, w których nie używano by wytrzymałych, bezprzewodowych narzędzi. W dobie pandemii koronawirusa widzimy również badania temperatury wykonywane elektronicznym termometrem na podczerwień przykładanym do czoła lub ucha. Te wynalazki zawdzięczamy właśnie programowi kosmicznemu. Termometr na podczerwień opracowano dzięki technologii badania temperatury… gwiazd i planet odległych od Ziemi o tysiące lat świetlnych. Z kolei przed wylądowaniem na Księżycu NASA zleciła firmie Black&Decker opracowanie urządzenia do pobierania próbek skał ze Srebrnego Globu. Miało mieć własne, niezależne zasilanie. Po wylądowaniu na Księżycu astronauci dzięki tej wiertarce pobrali próbki skał, a firma wkrótce wypuściła na rynek bezprzewodowe narzędzia.

Tomografia komputerowa

Skanowanie wykrywające niepokojące zmiany w ludzkim organizmie nie istniałoby, gdyby nie chęć podboju kosmosu przez ludzkość. Technologia wykorzystywana w tomografii komputerowej powstała na potrzeby programu Apollo. Miała wykrywać niedokładności w komponentach i strukturach statków kosmicznych, a także odwzorowywać powierzchnię Księżyca przed lądowaniem astronautów. Teraz ta sama technologia wykorzystywana jest na całym świecie do ratowania ludzkiego życia.

Szkła odporne na zarysowanie

Opracowała je NASA AMES Research Center we współpracy z firmą Foster-Grant Corporation. Wykorzystywano je do produkcji osłon w hełmach astronautów oraz w ich wyposażeniu. W 1983 r. Foster-Grant uzyskał licencję od NASA i rozpoczął produkcję szkieł do okularów na rynek cywilny. Obecnie większość okularów przeciwsłonecznych, szkieł na receptę oraz okularów ochronnych w USA wykonanych jest z odpornego na zarysowanie plastiku.

Może Cię zainteresować:

Słuchawki bezprzewodowe

Nie wymyśliły ich ani Apple, ani żadna inna firma produkująca sprzęt muzyczny. Pierwsze słuchawki bezprzewodowe powstały na potrzeby programu Apollo w latach 60. ubiegłego wieku. To właśnie dzięki bezprzewodowym słuchawkom mogliśmy usłyszeć, jak Neil Armstrong – pierwszy człowiek na Księżycu – mówi, że „To mały krok dla człowieka, ale wielki krok dla ludzkości”. W celach komercyjnych takie słuchawki zaczęto produkować w następnej dekadzie. W latach 70. najpierw korzystali z nich piloci linii lotniczych, a potem powoli gadżet zaczął zyskiwać coraz większą popularność również wśród „cywili”.

„Niewidzialne” aparaty na zęby

Piękne, równe zęby zawdzięczamy… programowi wykrywania rakiet. Firma Ceradyne we współpracy z NASA opracowała substancję nazwaną półprzezroczystym polikrystalicznym tlenkiem glinu (TPA), który miał stanowić osłonę działającej w podczerwieni anteny wykrywającej wrogie pociski. Materiał musiał być tak przeźroczysty, jak to tylko możliwe, żeby nie zakłócać pracy radaru. W 1986 roku z firmą Ceradyne skontaktował się koncern Unitek Corporation/3M i dzięki współpracy stworzyli bardzo mocny i jednocześnie nie rzucający się w oczy aparat ortodontyczny.

Buty sportowe

Spacer po księżycu miał wpływ również na spacer po Ziemi. To właśnie dzięki niemu możemy teraz kupić buty sportowe w takim kształcie, jakim je znamy. Na potrzeby programu Apollo wynaleziono proces „formowanie gumy z rozdmuchiwaniem”. Były inżynier NASA Frank Rudy podrzucił pomysł takiego formowania podeszwy firmie Nike jako metodę tłumienia wstrząsów tak, aby nie powodowały one uszkodzeń w stopie. Tak narodziły się słynne buty sportowe Nike Air.

Laserowa korekcja oczu

Osoby poddające się operacji oczu metodą LASIK mogą nie wiedzieć, że pomaga im technologia opracowana w ramach programu NASA Small Business Innovation Research (SBIR). Powstała wtedy technologia LADAR, wykorzystywana przy wymagających olbrzymiej precyzji autonomicznych połączeniach i dokowaniach statków kosmicznych do satelitów w celu ich serwisowania.

Implanty ślimakowe

Wydawałoby się, że kwestie słuchu mają niewiele wspólnego z lotami w kosmos, ale – no właśnie – tak może się tylko wydawać. Twórcą implantów ślimakowych jest pracujący w NASA inżynier Adam Kissiah. Sfrustrowany swoimi problemami ze słuchem, prowadził na własną rękę, podczas przerw obiadowych badania w bibliotece technicznej Kennedy Space Center. W 1977 roku uzyskał patent na implant ślimakowy, który faktycznie wzmacnia słuch: selekcjonował sygnały z otoczenia i przekładał je na elektryczne impulsy wysyłane do mózgu pacjenta, omijając niedziałający organ słuchowy, Od chwili wynalezienia implanty ślimakowe polepszyły życie ponad 320 tys. pacjentów, w tym ludzi głuchych od urodzenia. W 2003 roku Adam Kissiah został wprowadzony do „kosmicznej galerii sław” Space Foundation’s U.S. Space Technology Hall of Fame.

Teraz już wiecie, jak wiele zawdzięczamy pozornie odległym od nas i abstrakcyjnym misjom kosmicznym – a to tylko niektóre z przedmiotów, które używamy na co dzień. Kto wie, co będziemy jeszcze zawdzięczać programom kosmicznym w przyszłości?

Powiązane

„Ślub od pierwszego wejrzenia” – sezon 8 odc. 5

Wyniki Lotto 4.10.2022, wtorek [Lotto, Lotto Plus, Multi Multi, Kaskada, Mini Lotto, Super Szansa, Ekstra Pensja, Ekstra Premia] i EuroJackpot

Wybory parlamentarne 2023. Kiedy będziemy wybierać posłów i senatorów?

1 comment

Kobieta na Księżycu i w komiksie: NASA promuje swoją misję w niezwykły sposób » Radio Pogoda - wiadomości, porady, informacje - słuchaj radia 27 września 2021 - 09:29
[…] Technologia […]
Dodaj komentarz