10 prostych sposobów na zdrową skórę

10 prostych sposobów na zdrową skórę Fot. Tokyo Kohaku/Unsplash

Poznaj 10 porad jak zadbać o swoją skórę: jak ją chronić przed niekorzystnymi czynnikami, jak o nią dbać i o czym pamiętać na co dzień.

Nie każdy ma czas i pieniądze na wizyty w salonach kosmetycznych lub inwestowanie w zaawansowane produkty pielęgnacyjne. Na szczęście istnieją proste, sprawdzone sposoby dbania o kondycję skóry, które nie zrujnują naszego budżetu i – odpowiednio przestrzegane – sprawią że nie tylko będziemy wyglądać lepiej, ale też nasze samopoczucie się poprawi. Poznaj 10 sposobów na dbanie o skórę zalecanych przez klinikę Mayo oraz Amerykańskie Stowarzyszenie Dermatologów.

Chroń skórę przed słońcem

To jedna z najważniejszych kwestii: ochrona skóry przed działaniem promieni słonecznych. Wystawienie jej na działanie słońca przez całe życie może prowadzić do powstawania zmarszczek, miejscowego starzenia czy nawet ryzyka rozwoju raka skóry. Dlatego też by chronić skórę:

  • stosuj kremy przeciwsłoneczne z filtrem co najmniej SPF 15 (najlepiej SPF 30 lub lepszy) – one faktycznie spowalniają proces starzenia się skóry. (Amerykańskie Stowarzyszenie Dermatologów jednocześnie zastrzega, żeby nie stosować kremów na niemowlętach młodszych niż 6 miesięcy);
  • staraj się przebywać w cieniu i unikaj przebywania na słońcu między godz. 10 a 16, kiedy działanie promieni jest najmocniejsze;
  • noś ochronne ubrania: koszule z długim rękawem, długie spodnie i kapelusze.

Nie pal

Palenie papierosów przyspiesza starzenie się skóry. Oprócz tego u palaczy rany skóry goją się dłużej. Palenie powoduje zwężanie się małych naczyń krwionośnych w zewnętrznych warstwach skóry, co utrudnia przepływ krwi i sprawia, że skóra staje się bledsza. Pozbawia ją również tlenu i składników odżywczych. Palenie uszkadza też kolagen i elastynę, które nadają skórze siłę i elastyczność. Ponadto mimika powodowana paleniem może prowadzić do pogłębiania się zmarszczek.

Sprawdzaj, czy nie rozwija się nowotwór

Regularnie kontroluj swoją skórę pod kątem rozwoju nowotworu. Metodyczne i częste sprawdzanie może pomóc wykryć chorobę odpowiednio wcześnie, kiedy łatwiej będzie ją leczyć. Jeśli dostrzeżesz plamkę lub miejsce różniące się od innych lub które swędzi lub krwawi, umów się na spotkanie z dermatologiem.

Traktuj skórę łagodnie

Codzienne mycie i golenie również ma wpływ na stan skóry. Dlatego też stosuj się do następujących porad:

  • ogranicz czas kąpieli. Gorąca woda i długie prysznice lub kąpiele powodują usuwanie ze skóry naturalnych olejków. Staraj się też korzystać z ciepłej – a nie koniecznie gorącej – wody;
  • unikaj silnych mydeł, które mogą prowadzić do usuwania olejków. Zamiast tego wybierz środki czyszczące o średniej mocy;
  • gol się ostrożnie: używaj czystego, ostrego ostrza. Gol się w kierunku, w którym rosną włosy a nie przeciwnym;
  • po myciu lub kąpieli łagodnie wysusz skórę ręcznikiem tak, żeby trochę wilgoci pozostało na skórze;
  • jeśli twoja skóra jest sucha, używaj nawilżacza, który odpowiada jej typowi.

Dopasuj produkty do skóry

Korzystaj z produktów dopasowanych do potrzeb twojej skóry. W zależności od tego czy jest oleista, sucha, normalna czy łączy te cechy, używanie właściwych kosmetyków pomoże w uzyskaniu odpowiedniego wyglądu.

Sprawdź też:

Odżywiaj się zdrowo

Zdrowa dieta może pomóc w uzyskaniu dobrego wyglądu i lepszym samopoczuciu. Jedz dużo owoców, warzyw, produktów pełnoziarnistych i chude białko. Związek między dietą i trądzikiem nie jest do końca jasny, jednak niektórzy naukowcy sugerują, że pokarmy bogate w oleje rybne lub ich suplementy oraz diety z niską zawartością niezdrowych tłuszczów i przetworzonych pokarmów mogą dobrze wpływać na kondycję skóry. Picie dużej ilości wody pomaga też ją odpowiednio nawodnić.

Unikaj stresu

Duży stres może negatywnie odbijać się na kondycji skóry – czynić ją bardziej wrażliwą, powodować opryszczkę i inne problemy. Staraj się wysypiać, nie nakładaj na siebie zbyt dużo obowiązków, których nie będziesz w stanie zrealizować, staraj się zmniejszyć ilość stresogennych sytuacji i zadań i pamiętaj o odpoczynku.

Myj twarz w odpowiednich porach

Pamiętaj o tym, żeby myć twarz po obudzeniu się, przed pójściem spać oraz po tym, jak się spocisz. Mycie po przebudzeniu usuwa brud i bakterie nagromadzone podczas snu. Z kolei mycie twarzy przed położeniem się do łóżka pomaga w usuwaniu makijażu i wszelkich zanieczyszczeń, takich jak choćby smog, który mógł osiąść na skórze.

Nie szoruj skóry zbyt mocno

Staraj się powstrzymywać przed zbyt mocnym szorowaniem. Pamiętaj, że prowadzi to do podrażnień, które mogą się pogłębiać. Jeśli cierpisz na wysypkę, to zbyt mocne szorowanie i tarcie skóry może ją pogłębić i sprawić, że będzie bardziej dokuczliwa.

Udaj się do specjalisty

Jeśli odkryjesz na swojej skórze coś, czego nie znałeś lub coś, co pojawiło się po raz pierwszy – udaj się do dermatologa. Specjalista najpewniej będzie wiedział, co to za przypadłość i będzie w stanie zaordynować odpowiednie działanie, żeby jej przseciwdziałać.

Powiązane

Psy i koty – dlaczego zachowują się tak, a nie inaczej? Wyjaśniamy

Kolory ścian – jak wpływają na samopoczucie człowieka?

Suchy prowiant na wyjazd – jak się przygotować?